Euroval, ekonomická nestabilita, občianske nepokoje a ...

Autor: Pavol Apoleník | 9.11.2011 o 9:52 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  941x

Mám zaujímavú potrebu. A to sa zaujať správny postoj k dôležitým veciam. Preto dnes napíšem svoj pohľad na Eurovalovú situáciu.

 

Na začiatok si zhrňme dnešnú situáciu ako je masovo prezentovaná:

 

  • Viaceré krajiny sa  dostali do zlej finančnej situácie. Bola to ich chyba – alebo nie? Nech už je ako je treba im pomôcť.
  • A tak sa Európska komisia, Európska centrálna banka a spol. rozhodli zachrániť jednotlivé krajiny (samozrejme aj nás ak bude treba).
  • A ak to neurobíme nastane, prinajmenšom koniec EU ak nie koniec sveta.

 

Pravdou ale je, že skutočnosť je takáto:

 

  • Viaceré krajiny a banky sa správali a správajú nezodpovedne a tým sa dostali do zlej finančnej situácie. Banky s vidinou vysokého zisku (zle hospodáriaca krajina poskytne banke za pôžičku vyššie úroky) im veselo požičiavali. A keď „prišiel na psa mráz“ banky si nás občanov vzali ako rukojemníkov a povedali, že ak sa do nich nenalejú peniaze, bude zle.
  • A tak sa Európska komisia, Európska centrálna banka a spol. sa rozhodli, že bude najlepšie poskladať sa bankám na ich stratu. Toto by som chcel zdôrazniť. Najhoršie je, že v skutočnosti sa neskladáme na pomoc jednotlivým krajinám ale bankám, ktoré v nich majú požičané svoje peniaze. To je úplne zvrátené. Pokiaľ sú banky v zisku, tento patrí im ale pokiaľ sa jedná o stratu poskladajme sa na ňu všetci.
  • Ak by sme to neurobili stalo by sa toto: Niektoré banky a krajiny by skrachovali a EMU by sa ozdravila. A do budúcna by boli banky s požičiavaním nezodpovedným krajinám opatrnejšie. Mimochodom dnes nie je otázkou či krajiny ako Grécko skrachujú ale kedy.

 

Predpokladám, že tieto informácie ste už počuli. Čo je ale dôležité je skutočnosť, že toto je len začiatok.

 

  1. Euroval nás zadĺži. Celú eurozónu zadĺži a zhorší jej ekonomickú stabilitu.
  2. Nabáda k nezodpovednosti. Tým, že dáva peniaze nezodpovedným krajinám a bankám nabáda ostatných aby nasledovali ich príklad.
  3. Zhoršuje ekonomickú situáciu. Týmto sa bude ekonomická situácia zhoršovať najskôr v menovej únii a následne v celej EU.
  4. Dôsledkom čoho môžu byť občianske nepokoje a možno ešte niečo horšie.

 

Pre mňa je dôležité, že ja som proti nezmyselnému zadlžovaniu a aj o 10 rokov sa budem môcť pozrieť môjmu synovi do očí. Týmto apelujem na všetkých, aby sa neuspokojili len pozeraním na obal, ktorý tu predstavuje strašenie, že ak nenalejem peniaze do bezodnej studne bude zle. Strhnite ten obal, pozrite sa dovnútra a spýtajte sa: „Prečo?“

Pretože tu nejde len o nejakú jednorazovú pôžičku Grécku. Tu ide o choré nastavenie systému do budúcna, ktoré môže mať katastrofálne následky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?